Widok tylny i boczny pojazdu Mercedes-Benz Concept EQ na zakręcie

Concept EQ – motoryzacja stworzona od nowa.

Motoryzacja elektryczna – Mercedes-Benz wrzuca następny bieg.

Concept EQ – motoryzacja stworzona od nowa.

Motoryzacja elektryczna – Mercedes-Benz wrzuca następny bieg.

Widok z przodu i z boku pojazdu Mercedes-Benz Concept EQ przed mostem Golden Gate
Widok przedni pojazdu Mercedes-Benz Concept EQ przed mostem Golden Gate
Widok boczny pojazdu Mercedes-Benz Concept EQ przed mostem Golden Gate
Widok z przodu i z boku pojazdu Mercedes-Benz Concept EQ przed mostem Golden Gate

EQ to oferta całego ekosystemu motoryzacji elektrycznej: produktów, usług, technologii i innowacji. Swoim zasięgiem obejmuje zarówno samochody z napędem elektrycznym, jak i stacje wallbox i usługi ładowania, aż po domowe magazyny energii.

Zapowiedzią nowej marki jest przedseryjny samochód studyjny Concept EQ, który miał swoją światową premierę w Paryżu. Jeszcze w tej dekadzie w segmencie SUV-ów pojawi się pierwszy model seryjny EQ. Po nim nastąpi prawdziwa ofensywa modeli, która stopniowo wypełni ofertę Mercedes-Benz modelami z napędem elektrycznym.

EQ: przejrzystość oferty.

Widok przedni pojazdu Mercedes-Benz Concept EQ, który parkuje nad stacją ładowczą.
Widok przedni i boczny Mercedes-Benz Concept EQ.

EQ: przejrzystość oferty.

Oferta EQ obejmie wszystkie przyszłe samochody z napędem elektrycznym oraz związane z nimi produkty i usługi Mercedes-Benz. Tym samym firma stworzona przez wynalazcę samochodu zaoferuje prosty i przejrzysty dla klientów system. Wprowadzenie marki EQ jest zatem kolejnym logicznym krokiem w ramach realizacji planu sprzedaży i strategii marketingowej „Best Customer Experience”.

Już dziś Mercedes-Benz oferuje dla samochodów z napędem elektrycznym odpowiednią infrastrukturę, m.in. stację szybkiego ładowania do użytku domowego, bezpłatną aplikację Charge&Pay umożliwiającą komfortowe ładowanie samochodu w publicznych stacjach, a dla właścicieli domów i przedsiębiorstw stacjonarne magazyny energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Wszystkie te produkty i usługi będą wkrótce oferowane pod marką EQ. Mercedes-Benz stworzy w ten sposób spójny i przejrzystą ofertę ekologicznych produktów i usług z gwiazdą na masce.

Samochód pokazowy w Paryżu – Concept EQ.

Samochód pokazowy w Paryżu – Concept EQ.

Projektem Concept EQ Mercedes-Benz pokazuje, jaką przewagę zyskają w bliskiej przyszłości auta z napędem elektrycznym – samochód studyjny o wyglądzie sportowego SUV-a coupé jest zapowiedzią nowej generacji samochodów z elektrycznym napędem akumulatorowym. Dynamiczna stylistyka nadwozia w połączeniu z nową estetyką samochodów elektrycznych podkreśla, jak wielką rolę ogrywa w Mercedes-Benz ten rodzaj napędu: dwa wydajne silniki elektryczne, które dzięki skalowalnym elementom akumulatora oferują zwiększoną moc sięgającą do 300 kW oraz stały napęd na wszystkie koła, gwarantują wysoką dynamikę jazdy.

Widok boczny kokpitu i konsoli centralnej
Zbliżenie panelu dotykowego z przodu pojazdu Mercedes-Benz Concept EQ
Dieter Zetsche, jeden z uczestników projektu Mercedes-Benz Concept EQ, prezentuje pojazd.

Oferując zasięg do 500 kilometrów oraz typowe dla Mercedesa cechy, takie jak bezpieczeństwo, komfort, funkcjonalność i łączność sieciowa, Concept EQ spełnia wszelkie wymogi stawiane nowoczesnym, ekologicznym środkom lokomocji. Samochód jest pełen innowacyjnych rozwiązań także w środku, w tym zupełnie nowej koncepcji wnętrza. Światowa premiera Concept EQ miała miejsce podczas Salonu Samochodowego w Paryżu i stanowi zapowiedź nowej marki produktów Mercedes-Benz w obszarze motoryzacji elektrycznej EQ.

CASE: Connected, Autonomous, Shared, Electric.

Dieter Zetsche pozuje przy Mercedes-Benz Concept EQ

CASE: Connected, Autonomous, Shared, Electric.

„Motoryzacja przyszłości Mercedes-Benz opiera się na czterech filarach: connected, autonomous, shared i electric”. Zdaniem dr. Dietera Zetsche, prezesa zarządu Mercedes-Benz Group AG i dyrektora Mercedes-Benz Cars‚ Concept EQ doskonale wszystkie je łączy. „Przyszłość stanowią samochody bezemisyjne. A nasza nowa marka EQ znacznie wykracza poza sam samochód elektryczny. EQ oznacza cały ekosystem oparty na napędzie elektrycznym, złożony z produktów, usług, technologii i innowacji.”

Nowa generacja samochodów elektrycznych bazuje na architekturze opracowanej wyłącznie na potrzeby modeli z napędem elektrycznym, która jest pod każdym względem skalowalna i może być stosowana we wszystkich modelach.

Design oparty na nowej, elektrycznej estetyce.

Widok boczny Mercedes-Benz Concept EQ.
Widok tylny i boczny Mercedes-Benz Concept EQ.
Widok przedni i boczny Mercedes-Benz Concept EQ.

Design oparty na nowej, elektrycznej estetyce.

Jak mówi Gorden Wagener, główny projektant Mercedes-Benz Group AG, „Concept EQ jest równocześnie hot i cool“. „Fascynująca jest w nim nowa interpretacja naszej wizji designu opartej na zmysłowej wyrazistości jako awangardowej, nowoczesnej i indywidualnej estetyki samochodów elektrycznych. Jednocześnie zredukowana do istotnych elementów stylistyka samochodu pokazowego manifestuje zniewalającą postępowość”. Monolityczna forma podstawowa Concept EQ łączy w sobie cechy SUV-ów z dynamicznym charakterem coupé i umieszczonymi z tyłu elementami Shooting Brake.

Widok pojazdu Mercedes-Benz Concept EQ z góry po skosie

Płaska, rozciągnięta kabina ma silne, wyraziste proporcje. Nową estetykę samochodów elektrycznych tworzy płynne przejście połyskująco czarnej maski silnika w szybę przednią i przyciemniony dach panoramiczny, silnie kontrastujący z lakierem w srebrnym odcieniu alubeam. Niemal niezauważalne łączenia elementów karoserii, schowane wycieraczki, kamery zamiast lusterek zewnętrznych i rezygnacja z tradycyjnych klamek dodatkowo wydłużają i dynamizują sylwetkę.

Awangardowe i funkcjonalne wnętrze.

Awangardowe i funkcjonalne wnętrze.

Przyjazny dla kierowcy kokpit o nieskomplikowanej, opartej na elementach dotykowych obsłudze i nowoczesna, stworzona dla samochodów elektrycznych estetyka, konsekwentnie przenoszą zachwycający wygląd nadwozia do wnętrza samochodu. Tablica wskaźników z dużym, panoramicznym wyświetlaczem, sprawiającym wrażenie wiszącego w powietrzu, jest swoją asymetrią dostosowana do potrzeb kierowcy.


Widok na futurystyczny kokpit Mercedes-Benz Concept EQ
Zbliżenie na kokpit Mercedes-Benz Concept EQ

Wnętrze Concept EQ charakteryzuje nowoczesny luksus, przejawiający się w zupełnie nowym interfejsie. Wzbudza emocje swoim nowoczesnym i zaskakującym wzornictwem, ale jest przy tym niezwykle łatwy w obsłudze. Jedynymi klasycznymi przełącznikami i przyciskami są te służące do elektrycznej regulacji siedzeń.
Otoczona ramką w kolorze różowego złota konsola środkowa wydaje się unosić w powietrzu – brak jakichkolwiek mechanicznych elementów obsługi, wyposażona jest jedynie w elementy dotykowe. W analogiczny sposób, za pomocą elementów dotykowych Touch Control umieszczonych w kierownicy, kierowca jednym palcem obsługuje automatyczną klimatyzację i system informacyjno-rozrywkowy.

EQ – nowa marka samochodów z napędem elektrycznym.

Logo nowej marki produktów Mercedes-Benz z zakresu elektromobilności.

EQ – nowa marka samochodów z napędem elektrycznym.

Przedseryjny samochód studyjny Concept EQ stanowi zapowiedź obejmującej wszystkie segmenty elektrycznej przyszłości Mercedes-Benz. Dieter Zetsche: „Prekursorem aut z akumulatorowym napędem elektrycznym był wyprodukowany w 2007 roku smart. Teraz włączamy kolejny bieg. Jesteśmy gotowi na rozpoczęcie elektrycznej ofensywy, która obejmować będzie wszystkie segmenty, począwszy od klasy kompaktowej, aż po samochody luksusowe“.

Wszystkie przyszłe modele będą wzorem nowoczesnej elektrycznej motoryzacji, jaki stanowią połączenie atrakcyjnego wzornictwa, wyjątkowej radości z jazdy, wysokiej praktyczności w codziennej eksploatacji i maksymalnego bezpieczeństwa.